yukarı çık
     

MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN MOTİVE EDİCİ10 FİLM

Ders çalışmak yorucu ve disiplin gerektiren bir iştir. Kimi insanlar ders çalışmaya bayılır. Bıraksan 24 saat çalışırlar fakat kimimiz ders çalışma fikrini bile sevmeyiz. İçerden motorlu olanlar için fazladan bir motivasyon kaynağına gerek yok, iş; sürekli motive edilmesi gerekenlerde. Onların olumlu telkinlere ya da profesyonel anlamda takip edilmeye ihtiyacı var. Biz de çalışma isteğini artıracak başarı hikâyeleri ile örülü birkaç filmi sizinle paylaşmak istedik. Filmlere geçmeden vurgulamak isteriz ki her filmin sizi motive etme gücü on-on beş günü geçmeyebilir. O sebeple filmleri belirli aralıklarla izlemenizi tavsiye ediyoruz. 
1. İlk filmimiz MARSLI: 
Süper motive edici bir film. Filmin konusunu anlatıp film izleme isteğinizi azaltmayacağız. Ancak şunu söyleyebiliriz: İnsan zekasının sınırlarını, zor durumda kalan bir insanın neler yapabileceğini, sınırlı olanaklara rağmen insanın yaşama tutunma isteğini bulacaksınız bu filmde. Matt Damon'ın oynadığı film, bilimkurgu sevenler için de mutlaka izlenmesi gerekenler arasında yer alıyor.
2. "Son zamanlarda izlediğim en motive edici filmlerden biri" dedirtecek diğer filme rotayı kırıyoruz: KÖR NOKTA.
KÖR NOKTA, 2009 yapımı bir film.  Sandra Bullock'ın başrolde oynadığı film Bullock'a Oscar ve Golden Globe dahil dört ödül kazandırmış. Filmin konusu gerçek hayattan alınmıştır. 
Tuohy ailesi bir gün Koca Mike'ı yağmurlu ve soğuk günde üzerinde incecik bir kıyafet ile yürürken görür. Anne Tuohy (Sandra Bullock), Koca Mike'ın bu durumunu görür, aracını durdurarak ona sorar. Koca Mike, okulun spor salonuna gittiğini söyler fakat o saatte bütün spor salonları kapalıdır. Koca Mike'ın gidecek yeri olmadığını anlarlar. O geceyi geçirmesi için Koca Mike'ı evlerine davet ederler. Uyuşturucu bağımlısı bir annenin oğlu olan ve doğru dürüst eğitim almamış Mike için hayatının dönüm noktası başlar.
Desteklenince akademik hiçbir becerisi olmayan birinin bile nerelere gelebileceğini anlatan bu filmi izleme listenize almanızı tavsiye ediyoruz. Filmden motive edici duygularla ayrılacağınızı garanti edebiliriz. 
3. ENİGMA 
Bilgisayar biliminin kurucusu Alan Turing'in biyografisini içeren bu filmin IMDb puanı 8.0 
II.Dünya Savaşı'nda Almanların şifreleme sistemi olan Enigma'yı müttefikler bir türlü çözemez. İngiliz istihbaratı ve hükümeti Enigma'yı çözmek için bir ekip kurar. Bu ekipte öyle bir isim var ki savaşın seyrini değiştirir. O isim Alan Turing'dir.
Alan Turing bitmek tükenmez, müthiş bir enerji ile çalışıp Enigma'yı çözmeye çalışır. Fakat bu o kadar kolay olmaz. Onun Enigma'yı çözebileceğine inanan  azdır. Etrafındaki olumsuzluklarla mücadele etmek zorunda kalan Turing, Enigma'yı çözeceğine çok inanmaktadır. Filmde Turing'in durmak bilmeden çalışmasını izlerken kendini adamanın başarmada ne denli rolü olduğu güçlü şekilde hissediliyor. II.Dünya Savaşı'nın iki yıl erken bitmesini sağlayan Turing, bugünkü bilgisayar bilimlerinin kurucusudur aynı zamanda. Savaşın gidişatını değiştiren alan Turing'in inişli çıkışlı yaşamını tarihî gerçeklik ışığında izlemek isteyenler için kaçırılmayacak bir film. Ayrıca Benedict Cumberbatch'ın en iyi erkek oyuncu Oscar'ını aldığı performansı ayakta alkışlanacak cinsten olduğunu söyleyelim.
4. UMUDUNU KAYBETME
Ne olursa olsun hayallerinden vazgeçmeyin! şeklinde özetlenecek bir film. İyi bir baba ve iyi bir eş olan Chris Gardner (Will Smith) maddi sıkıntılara düşünce karısı tarafından terk edilir. Baba-oğul baş başa kalırlar. Üstelik bir de ev sahipleri baba-oğlu kapı dışarı eder. Baba Gardner için var olma savaşı başlar.  Gerçek bir hayat hikâyesinden esinlenen film, insanın azminin insanı taşıyacağı yerleri göstermesi bakımından altı çizilesi bir film. Özellikle modumuzun düştüğü zamanlarda ailecek izlenebilecek bu filmi listenize eklemeyi unutmayın.
5. MİLYONLUK BEBEK (MİLLİON DOLLAR BABY)
Clint Eastwood'un oynadığı ve yönettiği bu film. Hem bir yüzleşme hem bir başarı öyküsü. Filmin konusuna gelirsek...Bir gün Maggie Fitzgerald kapıdan içeri girer ve boks hocası Frankie Dunn'a boks öğrenmek istediğini söyler. Frankie o zamana kadar bir kadına -hele de boks için yaşı geçmiş bir kadına- boks öğretmek istemez. Maggie kararlıdır. Günlerce yalvarır Frankie'e. Bu azimli kadının isteğine karşı koyamaz Frankie. Frankie kendisi için bu ilginç isteği kabul ettiğinde Maggie'nin atmak istediği her yumruğunun Maggie'nin hayatındaki acılara atılacağını bilemez. Maggie, yaşadığı yoksulluğu, ezikliği, hayal kırıklarını sağaltmak ister. Asıl amacı gözyaşlarını nakavt etmektir. Elbette para kazanıp ün olmayı da hayal eder. 
6. CAN DOSTUM (GOOD WİLL HUNTİNG)
 Üzerinizden etkisini atamayacağınız harika bir film daha: CAN DOSTUM
Ölü Ozanlar Derneği ile hafızalara kazınan Robin Williams'ın Matt Damon ile oynadığı film, üzerinde konuşulmayı ve izlenmeyi sonuna kadar hak ediyor. Filmin senaristleri tanıdık isimler: Matt Damon, Ben Afflect. Filmin konusuna gelirsek... Will Hunting, MIT Üniversitesi'nde çalışan temizlikçi bir gençtir. Will'in zekâ seviyesi normalin çok üzerindedir. Sınıfları temizlediği bir sırada tahtada duran matematik problemini çözer. Problemi yazan profesör, Will'in bu yeteneğini keşfeder. Fakat Will bir kavgaya karışmıştır. Aldığı hapis cezasından kurtulmanın yollarını aramaktadır. 
7.TEHLİKELİ YÜRÜYÜŞ (THE WALK)
Tehlikeli Yürüyüş, Fransız ip cambazı Philippe Petit'in gerçek yaşam öyküsünden esinlenerek filme aktarılmış, gerçek bir hikayeyi konu ediniyor.
Yıl 1974...Philippe Petit'in aklına çılgınca bir fikir gelir. Dünya Ticaret Merkezi'nin ikiz kulelerinin arasındaki boşlukta ipte yürümek... Henüz inşası tamamlanmamış bu kulelere gizlice tırmanmaya karar veriyor.  Kendisi tek başına değildir. Bir de akıl hocası vardır. Akıl hocası Papa Rudy ona yardım ediyor. Sıra dışı fikrini açtığı insanlar onu bu fikrinden vazgeçirmeye çalışıyor. Ama Philippe hayalini gerçekleştirmek istiyor. Philippe'nin tehlikeli yolculuğunu izlerken  hop oturup hop kalkmak içten bile değil.
8. MUCİZE
Mucize adında birçok film adı olmasına rağmen size bahsedeceğimiz film, Julia Robert'ın başrolünü oynadığı Wonder orijinal ismiyle yayınlanan film. Film, Auggie Pullman adlı bir çocuğun hayat hikâyesi bağlamında ilerliyor. Pullman benzerlerinden farklı bir çocuktur. Yüzünde deformansyon vardır. Pullman hep bu gerçekle yaşamak zorundadır. Filmin başarı ile ilgisi astronot kaskıyla dolaşan bir çocuğun hayata karışma hikâyesinde yatıyor. 
9. ZORAKİ KRAL 
En iyi film ve en iyi yönetmen Oscar'ını kazanan film, İngiliz Kraliyet ailesinden Kral VI. George'un kekemeliğini anlatıyor. VI. George'un kekemeliği başına dert oluyor. Halka hitap etmekte zorlanıyor. Bu sıkıntısından kurtulmak için kendine konuşma terapisti tutuyor. Avustralyalı terapist ile ile kral arasında geçen diyalogların izleyenlerin motive gücünü artıracağından emin olabilirsiniz.
10. ÖZGÜRLÜK YAZARLARI
Woodrow Wilson Lisesindeki 203 numaralı sınıfın öğrencileri... Adeta okulun baş belası tiplerin toplandığı sınıf... Herkes bu sınıftan yaka silker. Çeteler, uyuşturucu ticareti, kavga? Böyle bir ortamda yetişmiş çocuklardır. Okul onlar için hapishaneden farksızdır. Okula, ıslah evine gitmemek için giderler. Bu okulun öğrencileri başarı sırasına göre sınıflara yerleştirilmiştir. Başarılı olan öğrencilerin %99'u beyazlardan oluşur. En iyi imkanlar beyaz öğrencilere tahsis edilir. 203 numaralı öğrenciler okulun en kötü sınıfıdır. Onlar hiçbir imkandan yararlanamazlar. Buna Erin Gruwell ismindeki yeni atanan öğretmen karşı çıkar. Gruwell hem yönetimle hem öğrencilerin olumsuzluklarıyla uğraşmak zorunda kalır. Oldukça motive edici film için şimdiden iyi seyirler.